اصول تربیت کودک

  • Home
  • اصول تربیت کودک
Shape Image One
اصول تربیت کودک

 نویسنده :دکتر فرزاد طباطبایی

تربیت کودک ۶ تا ۱۲ سال از دوره‌های دشوار تربیتی محسوب می‌شود چرا که با آن کودکی به پایان می‌رسد. والدین برای تربیت و پرورش کودک 6 تا 12 سال وارد مرحله جدید و شگفت‌انگیزی می‌شوند. فرزندان آن‌ها اکنون به مدرسه می‌روند و فعالیت‌های علمی، ورزشی و هنری جدی‌تری را آغاز می‌کنند. این فعالیت‌ها آن‌ها را از لحاظ شناختی و تفکر به سطح بالاتری ارتقا می‌دهد که والدین را وا می‌دارد تا در تربیت خود به نکات بیشتری دقت کنند و مسائل آموزشی و پرورشی بیشتری را مدنظر قرار دهند.
در این مقاله با توجه به مسائل رشدی و نیازهای کودک در این دوره به یکسری نکات تربیتی اشاره کرده‌ایم که مطالعه آن می تواند برای شما سودمند باشد. ضمن اینکه در این سنین حساس می‌توانید از مشاوره کودک به عنوان بهترین همراه خود در تربیت درست فرزندان کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.

تربیت کودک 6 تا 12 سال : آگاهی از جنبه های گوناگون رشد 

آگاهی از تغییرات و رشد کودک در زمینه‌های مختلف به والدین کمک خواهد کرد تا نیازهای تربیتی کودک خود را بیشتر بشناسند و با دید روشن‌تری بتوانند در این زمینه اقدام کنند. سن تربیت کودک شیوه و روش والدین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شما می‌توانید در این زمینه از کتاب‌های مفید استفاده کنید و یا همیشه یک روانشناس خــوب و متخصص کنار خود داشته باشید. در ادامه به برخی از مهمترین تغییرات رشدی کودک در مقطع سنی تربیت کودک 6 تا 12 سال خواهیم پرداخت.

اینفوگرافیک تربیت کودک 6 تا 12 سال

اینفوگرافیک تربیت کودک 6 تا 12 سال

رشد و تغییرات شناختی در تربیت کودک 6 تا 12

از جمله مهمترین تغییراتی که در سطح رشــد شناختی کودک و تفکر او در سنین مدرسه رخ می‌دهد این است که او به تدریج به تفکر منطقی‌تری دست می‌یابد. او می‌تواند روابط علت و معلولی را دریابد و از تاثیرات رفتار خود بر سایر افراد آگاه شود. علاوه بر این توانایی حافظه او در این سنین گسترش می‌یابد و کودک می‌تواند اشیا و اجسام را بر اساس ویژگی‌های مشترک آن‌ها طبقه‌بندی کند.
این ویژگی‌ها منجر به این می‌شود که مهارت‌های ریاضی او نیز به میزان شگفت‌آوری پیشرفت کند. در نتیجه او قادر است مسائل ریاضی ابتدایی را حل کند. گاهی ممکن است کودکان دچار اختلال یادگیری ریاضی باشند که می توان با روش های خلاقانه آموزش این اختلال را رفع کرد و یا با نظر مشاور کودک روش های درمانی دیگری در نظر گرفت.

اهمیت رشد مهارت‌های ارتباطی و زبانی در تربیت کودک

کودک در سن 6 تا 12 سال مهارت‌های زبانی خود را تکمیل می‌کند. او می‌تواند از زبان برای مقاصد پیچیده‌تری استفاده کند. در سن 8 سالگی کودک شما هر روز 20 کلمه جدید می‌آموزد در نتیجه او در انتهای این دوره به گنجینه بسیار کاملی از کلمات دست خواهد یافت و مـهارت ارتباط کلامی او تکامل خواهد یافت.او در ارتباطات خود می‌تواند از مکالمات پیچیده‌ای استفاده کند و شما قادر به فهم همه‌ صحبت‌های کودک خود خواهید بود.
فرزند شما در این دوره می‌تواند از دستورالعمل‌های ساده پیروی کند، خاطراتی از شرح فعالیت‌های روزانه خود بنویسد و به تنهایی کتاب‌های متناسب با سطح سنی خود را بخواند. اگر در این دوره سنی هنوز اختلال زبــان و یا اختلال گفتــاری در فرزندتان وجود داشت حتماً به مشاور خود اطلاع دهید. 

تغییرات هیجانی کودک 6 تا 12 سال

در این دوره با قرار گرفتن بیشتر کودک در محیط های اجتماعی کودک زودتر دچار احساساتی نظیر شرمندگی و خجالت می‌شود. چرا که دیدگاه سایر افراد برای او اهمیت پیدا می‌کند. واکنش‌های نامناسب دیگران می‌تواند این احساسات شرم و اضـطراب اجتماعی کودکان را تقویت کند و منجر به آسیب‌هایی نظیر کاهش اعتماد به نفس و ابتلا به فوبیای اجتماعی شود.
کودک شما در سنین مدرسه بیش از هر دوره‌ای در معرض ابتلا به انواع ترس و اضطراب‌ها قرار داد زیرا او بیشتر به محیط پیرامون خود توجه می‌کند و خطرهای موجود در آن را بیشتر مورد ارزیابی قرار می‌دهد. لازم است به منظور کاهش اضطراب کودکان با نظر مشاورین راهکارهای موثری بکار ببرید.

تربیت کودک 6 تا 12 سال : نکات تربیتی مهم

1- توجه به اعتماد به نفس هنگام تربیت کودک

اعتماد به نفس فرزند شما در میزان ســلامت روان و موفقیت او در طول سال های مدرسه تاثیر بسزایی دارد. برای افــزایش اعتماد به نفس کودکان تلاش کنید تا توانمندی‌ها و نقاط قوت او را شناسایی کنید و به جای تاکید بر نقاط ضعف او بر توانایی‌های او تاکید نمایید. به او بیاموزید که شکست امری طبیعی در زندگی است و آنچه که در زندگی اهمیت دارد تلاش افراد برای پیشرفت است نه نتیجه‌ای که به دست می‌آورند.

علاوه بر این از مقایسه فرزندتان با هم سن و سالان او بپرهیزید. توانایی‌های کودکان در این دوره می‌تواند کاملا با یکدیگر متفاوت باشد. مقایسه شما منجر به تقویت خودسرزنشی و خــود کم بینی در کودک می‌شود و در ادامه به اعتماد به نفس او آسیب می‌زند.

2- بازی روشی برای تربیت کودک

با ورود فرزندتان به مدرسه نباید بازی با او را کنار بگذارید. چرا که فرایند بازی در رشد و یادگیری کودک همچنان نقش مهمی ایفا می‌کند. برای پــرورش مهارت‌های ارتباطی کودکان، آن ها به بازی با شما نیاز دارند. همچنین در جریان بازی شما می‌توانید صمیمت با فرزند خود را حفظ کرده و آن را بهبود ببخشید.

3- در تربیت کودک به پرورش مسئولیت‌پذیری فرزندتان توجه کنید

در این دوره از نظر شناختی کودک قابلیت این را پیدا می‌کند که بتواند از تاثیرات رفتار خود بر سایر افراد آگاه شود. این می‌تواند آغازی برای تمرین مسئولیت‌پذیری کودکان در زندگی باشد. برای پرورش مسئولیت‌پذیری در فرزندتان اجازه دهید که او با پیامدهای رفتار خود آشنا شود و بداند که رفتارهایی که انجام می‌دهد چه تاثیری بر روی دیگران می‌گذارد. برای مثال اگر او با یکی از هم سن و سالانش بد رفتاری کرد به او بگویید فکر می‌کنی رفتارت باعث می‌شود دوستت چه احساسی داشته باشد؟

این کار باعث می‌شود تا او به مرور از تاثیر رفتارهای خود بیشتر آگاه شود و بیاموزد که باید مسئولیت اشتباهات و خطاهای خود را بپذیرد و برای جبران آن‌ها تلاش کند. اما توجه داشته باشید برای آن که کودک را با پیامد کارهایش مواجه کنید از سرزنش، تحقیر و یا روش‌های تــنبیه کودک به شیوه ای نادرست استفاده نکنید. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله تــربیت کودکان بدون تنبیه کردن را مطالعه فرمایید.

4- تربیت کودک 6 تا 12 سال : توجه به وضعیت روانی و هیجانی فرزند

همانطور که گفته شد تربیت این دوره تا حدودی پیچیده است. برای همین بهتر است همواره با روانشناس متخصص خود در تماس باشید. در مطالب فوق گفته شد در دوران مدرسه کودکان بیش از هر دوره دیگری در معرض ابتلا به انواع ترس‌ها یا فوبیاها و انواع اضطراب‌ها هستند. بسیار اهمیت دارد برای تــشخیص استرس در کودکان، در مورد نگرانی‌ها و احساسات ناخوشایندی که فرزندتان تجربه می‌کند با او صحبت کنید. بگذارید تا او افکار و احساساتش را آزادانه با شما در میان بگذارد و او را به خاطر ترس‌هایش سرزنش نکنید بلکه به او نشان دهید که به عنوان والدین او همیشه مراقبش هستید و او را درک می‌کنید.

شرم کودک را در نظر بگیرید

همچنین از آن جایی که احساس شرم و خجالت در این سنین بسیار تجربه می‌شود واکنش‌های شما و معلمان کودکتان در پیشگیری از ابتلا به اختلال فوبیای اجتماعی و تسهیل فـرایند اجتماعی شدن کودک تاثیر بسیار زیادی دارد. برای اینکه از کودکتان در برابر این اختلال محافظت کنید ویژگی‌های مثبت او را بیشتر مورد تاکید قرار دهید و از سرزنش و تحقیر کودکتان به خاطر شکست‌هایش به خصوص در میان جمع خودداری کنید.
اگر مشکلات هیجانی کودکتان بسیار زیاد است و فکر می‌کنید ممکن است به عملکرد او در مدرسه آسیب بزند، حتما در مورد وضعیت او با یک روانشناس کودک مشورت کنید. تربیت کودک 6 تا 12 سال آنقدر حساس است که بهتر است از همه امکانات موجود بهره بگیرید. برای مطالعه در زمینه درمــان کودک خجالتی کلیک کنید.

کلام آخر

توجه داشته باشید که با توجه به تمامی مواردی که اشاره شد احتمالا شما نیز به اهمیت این مسئله پی برده باشید که نقشتان به عنوان والدین تا چه میزان در تربیت کودک در سنین 6 تا 12 سال موثر است. متاسفانه بسیاری از والدین آگاهی درستی از این مسئله ندارند که چگونه باید کودک خود را در سنین مختلف تربیت کنند. در کنار این مسئله برای یادگیری نکات تربیتی فرزندان و آموزش والدین گاهی لازم است با یک مشاور در زمینه کودک مشورت شود. مشاور با توجه به تجربه و دانش خود می‌تواند اصول کلی را در اختیارتان قرار دهد و مرحله به مرحله شما را یاری رساند.

مشاوران ما در مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی شرایطی را برای شما فرآهم آورده‌اند تا بتوانید با دریافت مشاوره، اصول و روش‌های تربیتی صحیح را بیاموزید و کودکی سالم از نظر اخلاقی و رفتاری تربیت کنید. این مرکز با داشتن مشاورانی برجسته در زمینه کودک با توجه به شرایط فرهنگی، اجتماعی و فردی هر خانواده راهکارهای گوناگونی را در اختیار شما خواهند گذاشت. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − پانزده =